500 metrów do winnicy – morawski Volarik

Winnica Volarik znajdowała się 500 metrów od miejsca, gdzie nocowaliśmy, nie było więc opcji, żebyśmy się tam nie pojawili. Volarik działa na czeskim rynku od 2007 roku, zbiera winogrona z 80 hektarów, z czego trochę ponad 4 hektary to uprawa organiczna. Produkują tam głównie wina białe oparte na Rieslingach, Sauvignon Blanc, Palavie, Traminerze, Chardonnay i Pinot Gris oraz trochę różowych i czerwonych z Caberneta, St Laurent oraz Frankovki. My mieliśmy okazję próbować tych białych i różowych. Te ostatnie w większości smakowały jak rozwodniony kompot truskawkowy, więc lepiej od razu przejdźmy do win białych, bo tutaj było już znacznie lepiej. 
Spróbowaliśmy łącznie kilkunastu butelek, zarówno z roku 2011 i z niezabutelkowanego jeszcze 2012. Szczególnie smakował Ryzling Vlassky (czyli Welschriesling) – żywy, pełen tropikalnych owoców i kwasowości. Rulandské šedé (czyli Pinot Gris) był ciekawie owocowy (gruszkowy i bananowy), perfumowany, ale mimo dość ciężkich aromatów w ustach był orzeźwiający. Ciekawe było Chardonnay z późnego zbioru (pozdni sber na etykiecie), które rzekomo nie miało kontaktu z dębem, a w aromatach dominowała wanilia i aromaty odbeczkowe. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem był też Sekt z 2010 roku, jabłkowo-cytrusowo-gruszkowy. Idealny na obecne upały!
Volarik stawia na wina z pojedynczych winnic podkreślając ich odmienność i terroir. Do głównych winnic należą prawie 2-hektarowa Orechova Hora położona 260 m.n.p.m., leżąca sto metrów wyżej Zelazna oraz Lisci Vrch. Ciężka praca Volarika daje efekty, chociażby w postaci wyróżnienia najlepszego winiarza Czech w 2011 roku. Efekty pracy widać w kieliszku, chociaż jeszcze na pewno jest tam miejsce na poprawę – niektórym winom brakowało kwasowości, inne były nijakie i niepoukładane. 
Volarik, podobnie jak Sonberk, udowodnił mi, że w Morawach drzemie ukryty potencjał. Jeśli tylko ludzie podobni do Volarika postawią na jakość i pracę, to jeszcze nie raz będziemy zaskoczeni winami od naszych południowych sąsiadów.

You Might Also Like