Recenzja „Wine Drinking for Inspired Thinking: Uncork Your Creative Juices ” – Michael J. Gelb

Wine Drinking for Inspired Thinking: Uncork Your Creative Juices to książka dość specyficzna, w której pan Michael Gelb stara się pokazać w jaki sposób wino można nam pomóc w kreatywnym myśleniu. W skrócie jest to książka dla osób, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z winem. W pierwszej części znajdziemy głównie informacje o tym w jaki sposób degustować i oceniać wino. Część druga to pokazanie w jaki sposób wino było obecne w sztuce oraz w życiu ludzi, którzy zmieniali świat na przestrzeni wieków. W trzeciej części pan Gelb stara się namówić czytelnika do organizowania wieczorów przy winie i poezji. Taki wieczór powinien składać się z 5 punktów:
  1. Przygotuj spotkanie, czyli wino, kieliszki, kartki papieru, długopisy – jednym słowem wszystko, co może być potrzebne podczas spotkania.
  2. Zrób wprowadzenie – nie dla każdego gościa musi być oczywiste w jaki sposób degustować wino oraz jaki charakter ma spotkanie, dlatego ważne jest w kilku słowach wyjaśnić wszystkie pytania i wątpliwości. Warto też podkreślić, że po drugim kieliszku wina wszyscy stajemy się poetami.
  3. Degustacja wina.
  4. Pisanie poezji – każdy z uczestników stara się przelać na papier swoje uczucia i wrażenie związane z degustowanym winem (chociaż temat wina nie jest tutaj warunkiem koniecznym).
  5. Wspólne czytanie oraz świętowania – czyli czytamy powstałą poezję, cieszymy się winem i obecnością naszych przyjaciół.
Według autora książki spotkania tego typu dają wiele radości i pozwalają odkryć poukrywane talenty. Sam nie próbowałem jeszcze takiego wieczoru organizować, więc ciężko jest mi się wypowiadać. Zaproponowane podejście wydaje mi się jednak trochę sztuczne i nie wiem, czy sam potrafiłbym się odnaleźć w sytuacji, gdybym był zaproszony na takie spotkanie.
Ostatnia część książki to podsumowanie i zachęta do korzystania z wina jako akumulatora naszych pokładów kreatywności, które można wykorzystać, chociażby do tworzenia poezji.
Czy książka jest warta piętnastu dolarów? Osoba początkująca w temacie wina może odnaleźć w tej książce zachętę do zgłębiania wina. Są tutaj i porady degustacyjne, i ciekawostki związane w postaciami historycznymi, i ciekawe pomysły na wykorzystanie wina. Natomiast osoby, które z winem obcują od dłuższego czasu raczej nic ciekawego i zaskakującego tutaj nie znajdą.

You Might Also Like