Serce rośnie – polscy sommelierzy!

Kiedy dobre 6, może 7 lat temu zaczynałem bardziej interesować się winem, częściej chodzić do restauracji, odwiedzać sklepy z winem, wyszukiwać organizowane degustacje, grono osób z przyzwoitą wiedzą o winie, a tym bardziej grono z umiejętnościami sommelierskimi były bardzo niewielkie. Nierzadko zdarzały się wpadki w sklepach, nie wspominając już o tych w restauracjach (chociażby moment, gdy dostałem do powąchania korek, który był jeszcze w butelce!). Na szczęście w ciągu tych kilku lat można było zaobserwować niesamowity rozwój polskiej winnej sceny – nowe twarze, nowe miejsca, nowe wydarzenia, nowi importerzy, nowe blogi i portale. Polacy chyba też coraz częściej sięgają po wino, nie wiem nawet czy widać to bezpośrednio w liczbach, ale na moje oko wino stało się modnym tematem. I pięknie!

Jestem przekonany, że jednym z powodów tych pozytywnych zmian są nasi sommelierzy, którzy z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom i pomagają Polakom sięgać po coraz ciekawsze butelki. Najlepszym przykładem jest oczywiście ostatni sukces Piotra Pietrasa, jednego z dziesięciu najlepszych sommelierów świata! Pamiętam, gdy wielokrotnie widziałem Piotra na degustacjach w Poznaniu, z jego oczu zawsze biła pasja i przekonanie, że wino to będzie jego droga życia. Brawo!

Ale Piotr nie jest jedynym pozytywnym przykładem, bo przecież mamy też polskiego Master of Sommelier, Adama Pawłowskiego. A i koledzy z Poznania coraz lepiej sobie radzą zdając kolejne egzaminy i rozwijając swoje biznesy szkoleniowo-degustacyjne. I aż miło widzieć (póki co z daleka tylko) jak polski świat sommelierów się rozwija i z każdym rokiem szykuje nam coraz większe niespodzianki i powody do radości!

Dlaczego właśnie teraz o tym piszę? Bo już za niecałe dwa tygodnie w Warszawie odbędą się Mistrzostwa Polski Sommelierów 2016. Swój udział zapowiedział już obecny Mistrz, zatem emocje będą ogromne, bo przecież niesamowitą gratką dla pozostałych uczestników byłaby wygrana z jednym z najlepszych sommelierów na świecie!

Brawa dla Was Panie i Panowie sommelierzy! Trzymam za Was wszystkich kciuki, za Wasze sukcesy i za Wasz rozwój, bo one oznaczają sukcesy i rozwój wina w Polsce! 🙂

Na zdrowie!

P.S. Nie wiem, czy wiecie, ale spora liczba naszych sommelierów dzieli się swoją wiedzą na swoich blogach, chociażby tutaj: Adam Pawłowski MS, Tomasz Kolecki-MajewiczMaciej Sokołowki, Adam Tomczak, Jerzy Kruk. A i wygląda na to, że i Piotr Pietras planuje wystartować z własnym blogiem.

You Might Also Like