Winny Wtorek #111 – Jackson Estate „Grey Ghost” 2011

Sprawcą dzisiejszego tematu Winnych Wtorkow jestem ja i muszę przyznać, że jestem zadowolony z wyboru. Już jakiś czas temu pisałem, że mega zielone i napakowane aromatami Sauvignony potrafią się szybko z nudzić i ratunku trzeba szukać w egzemplarzach fermentowanych w beczkach i/lub starzonych na osadzie.

Na dzisiejszy Winny Wtorek wybrałem butelkę z Jackson Estate, świetnego producenta z Marlborough, o którego Pinotach i Chardonnay pisałem. Tym razem próbowałem fermentowane w beczce i starzone na osadzie przez 9 miesięcy Sauvignon Blanc z 2011 roku. A nazwa tego wina – Grey Ghost to nazwa winnicy, z której pochodzą winogrona. Winnica z kolei swoją nazwę przejęła od drzewa, które w środku niej rośnie i które zdobi etykiety wszystkich butelek Jackson Estate.

Grey Ghost 2011 to świetny, trochę funkowy Sauvignon – znajdziemy tutaj świeżo wyciśnięty sok z cytryn, mnóstwo marakui, dużo dojrzałych brzoskwiń, odrobinę skórki od chleba oraz lekki zapach trawy. W ustach sporo ciała jak na Sauvignon Blanc, do tego dojrzałe owoce, cytrynowa świeżość i kwasowość, długi finisz. Wyśmienite wino, które pokazuje inne, ciekawsze oblicze Sava.

Szymon pił wersję amerykańską, czyli Fume Blanc.

You Might Also Like