Wina naturalne według Isabelle Legeron MW

W zeszłym roku w Poznaniu mieliśmy niezwykłe szczęście. I to szczęście podwójne. Po pierwsze do Spotu zjechali się producenci win naturalnych z całego świata (szczegóły degustacji znajdziecie tutaj). Po drugie razem z nimi na degustację przyjechała Isabelle Legeron MW, która od wielu lat promuje i chwali wina naturalne. Pani Legeron przyjechała do Poznania zaprezentować cały ruch win naturalnych oraz cele i filozofię jakie im przyświecają, a przy okazji by promować swoją książkę Natural wine. An introduction to organic and biodynamic wines made naturally.

Całą książkę jak i wina naturalne chyba najlepiej podsumowuje cytat:

Forget anything you think you know about wine, and just go for it. Take your pick and don’t worry too much about what I think.

Ale co dokładniej znajdziemy w książce? Odpowiedzi na pytania: Czym są wina naturalne?, Kto, gdzie i kiedy produkuje wina naturalne?, Które wina naturalne warto spróbować? I tak właśnie zatytułowane są trzy części, na które podzielona jest książka.

W części pierwsze pani Legeron przedstawia nam dzisiejszy obraz świata wina. Opowiada o tym jak produkuje się wino, czego jest w nim za dużo, a czego za mało. Przeczytamy tutaj też, czym jest wino naturalne, jak powstaje i czym różni się od większości win, które znajdziemy w sklepach. Autorka rozwiewa też wątpliwości, które często pojawiają się w stosunku do win naturalnych, na przykład czy w winach naturalnych częściej znajdziemy wady niż w innych winach?

nw2.jpg

W części drugiej poznajemy szczegóły ruchu win naturalnych. Dowiemy się, gdzie ten ruch się zaczął, kto go wypromował i poznamy najważniejszych przedstawicieli tego ruchu. Poznamy też opinię autorytetów ze świata wina oraz producentów z całego świata na temat win naturalnych.

nw4.jpg

Część trzecia, to przedstawienie najważniejszych etykiet, które każdy prawdziwy winoman powinien spróbować. Znajdziemy tutaj zarówno bąble, jak i wina białe, czerwone, różowe, pomarańczowe oraz słodycze.

Książka jest pięknie wydana. Na prawie każdej stronie pojawiają się elementy związane z naturą, wspaniałe zdjęcia producentów, winnic i etykiet oraz cytaty wielkich postaci ze świata wina. Tę książkę po prostu chce się oglądać i czytać!

nw3.jpg

Jak możecie się domyślić książka pani Legeron zachwyciła mnie i z pewnością jeszcze bardziej popchnęła w stronę poszukiwania win naturalnych, organicznych i biodynamicznych. Książka Natural wine. An introduction to organic and biodynamic wines made naturally to pozycja obowiązkowa dla każdego winomana!

A na koniec słowa Bernarda Nobleta, które znajdziemy w książce:

Wine is simple. Life if simple. It’s man that complicates, and it’s a shame.

Pamiętajmy o tym!

Na zdrowie!

You Might Also Like