Zlahtina, czyli wakacje w kieliszku.

W tym roku wyjątkowo nasze wakacje nie były nastawione na zwiedzanie winnych regionów i odkrywanie winnych ciekawostek. Życie jednak jest przewrotne i nie mogło się obejść bez eksplorowania nowych winnych obszarów. Trafiliśmy na największą chorwacką wyspę, czyli Krk. To tutaj uprawia się rdzenny chorwacki szczep o nazwie Zlahtina (zlahten to po chorwacku szlachetny). Zlahtina daje wina proste aż do bólu, pełne aromatów brzoskwiń, jabłek i cytrusów, nie uraczysz tutaj zbyt wysokiej kwasowości, alkohol też na niskim poziomie (ok. 11%), wszystko to bardzo świeże z lekko wyczuwalnym cukrem resztkowym. Zlahtina to skarb wyspy Krk, jest to najczęściej uprawiany tam szczep, a wino dostępne jest w zasadzie na całej wyspie, miałem wręcz wrażenie, że każdy gospodarz w swoim garażu ma sprzęt do produkcji wina. 
Co więcej, na wyspie można znaleźć też lody wyprodukowane ze Zlahtiny 🙂
Nie da się ukryć, że jako wino na lato mocno schłodzona Zlahtina spisuje się znakomicie, z Vinho Verde przegrywa jedynie brakiem bąbelków i niższą kwasowością. 
Jeśli Wasze wakacyjne ścieżki zaprowadzą Was do Chorwacji, to nie wahajcie się sięgnąć po Zlahtinę, odwdzięczy się Wam orzeźwieniem i wakacyjną lekkością.

You Might Also Like