Nowa Zelandia – idzie nowe, a w zasadzie stare

Nowa Zelandia na światowej mapie win jest od około 30 lat. Tutejsze Sauvignon Blanc zastrząsnął dość mocno światem i to do tego stopnia, że szczep ten jest obecnie najpopularniejszym szczepem w większości dużych miast w Wielkiej Brytanii. Każdy winoman jest w stanie powiedzieć jaki nowozelandzki region jest najbardziej znany (oczywiście Marlborough), a ci bardziej zainteresowani tematem wymienią jeszcze kilka regionów, które albo już teraz albo w najbliższym czasie dadzą o sobie znać (jak na przykład Central Otago, Hawke’s Bay, czy Nelson). Jeśli jednak bliżej przyjrzymy się tym regionom, to okaże się, że nie mają one w zasadzie żadnego ugruntowania prawnego. Tak jak w Europie od 1935 za przykładem Châteauneuf-du-Pape, zaczęto rozwijać system apelacji, tak w Nowej Zelandii temat ten ciągle nie został uporządkowany.

Co prawda już w 2006 roku tutejszy parlament przyjął ustawę Geographical Indications (Wine and Spirits) Registration Act, która miała wprowadzić pojęcie Geographical Indications (GI). Niestety przez ostatnie 9 lat zapisy ustawy nie weszły w życie, a producenci i konsumenci są nadal zostawieni sami sobie jeśli chodzi o ochronę pochodzenia win. Idą jednak zmiany. Kilka tygodni temu nowozelandzki rząd postanowił wrócić do tej kwestii i do końca 2015 roku poprawki mają trafić do parlamentu i jeszcze w tym roku wina z Nowej Zelandii mają być lepiej chronione prawem. W momencie gdy winoman kupi wino z określonego GI będzie miał on gwarancję, że wino to zostało wyprodukowane z gron uprawianych właśnie w tym regionie i że ma cechy charakterystyczne dla tamtejszych win.

Producenci z niektórych regionów dość proaktywnie podeszli do tematu i mają już przygotowane propozycje dla swojego GI. Na przykład Martinborough wzięło pod uwagę uwarunkowania geologiczne i geograficzne, które mają główny wpływ na chakrakterystykę win z tego regionu i zaproponowali mapę dla Martinborough Geographic Indication (GI). Aż tylko czekać jak kolejne regiony pójdą za ciosem i przedstawią swoje własne mapy i szczegóły dla ich GI.

O konkretnych zmianach i propozycjach będę informował na bieżąco 🙂

kieliszki.jpg

Na zdrowie!

You Might Also Like