Winne Wtorki #5: Gal Lajos Egri Bikaver 2007 oraz Thummerer Forras Egri Cuvee 2009

Tym razem wino na Winny Wtorek proponowały dwa blogi: Książka i Wino oraz Kontretykieta. Padło na węgierskie Gal Lajos Egri Bikaver 2007 oraz Thummerer Forras Egri Cuvee 2009.
Przyznaję się bez bicia, że gdybyście zapytali mnie o trzy rzeczy, które kojarzę z winem węgierskim to odpowiedziałbym: Tokaj, Balaton i Leczo. Tym bardziej z zazdrością wielokrotnie czytałem wpisy u Kuby na Kontretykiecie traktujące o wielkim bogactwie węgierskiego winnego świata. Jak zatem wypada Gal Lajos Egri Bikaver 2007? Na początku wszystko pokazuje się w czarnych barwach, bo są i czarne owoce, i wilgotna czarna ziemia. Później dochodzą jeszcze włoskie orzechy z odrobiną pieprzu. W ustach dość przyjemne taniny. Wszystkiemu temu jednak brakuje spójności i przez to wino wypada średnio.
Drugim winem Winnego Wtorku #5 było białe Thummerer Forras Egri Cuvee 2009. Tutaj już było znacznie słabiej. Aromaty jakieś nieśmiałe – trochę cytryny, może lekkie jabłko i trawa. Subtelny kwasek w ustach delikatnie ratuje sytuację. Orzeźwienie dość dobre, ale nic poza tym niestety.
Nie omieszkałem przy okazji tej butelki poszukać kilku faktów na temat win węgierskich. Z najciekawszych rzeczy dowiedziałem się, że Egri Bikavér oznacza egerską byczą krew i jest to najbardziej znane czerwone wino węgierskie. Każdy Egri Bikaver musi być kupażem co najmniej 3 z 13 dozwolonych rodzajów winorośli.
Wpisy pozostałych uczestników Winnych Wtorków odnajdziecie pod linkami zamieszczonymi poniżej:
Nazwa: Gal Lajos Egri Bikaver 2007
Producent: Gal Lajos
Kraj: Węgry
Region: Eger
Kolor wina: Czerwone
Smak: Wytrawne
Szczep:  Kekfrankos, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Cabernet Franc, Menoire
Cena: ok. 40 zł
Ocena: 86
Gdzie kupione: Alma
Nazwa: Thummerer Forras Egri Cuvee 2009
Producent: Thummerer
Kraj: Węgry
Region: Eger
Kolor wina: Czerwone
Smak: Białe
Szczep:  Kiralyenka, Leanyka
Cena: ok. 35 zł
Ocena: 83
Gdzie kupione: Alma

You Might Also Like